piątek, 28 lipca 2017

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie? [PSYCHO KĄCIK]


Hej, hej! Jak wiadomo wakacje to czas odpoczynku, przygód i poznawania nowych ludzi. Ponadto już we wrześniu wiele osób pójdzie do nowych szkół i nieznanych wcześniej środowisk. Dlatego dzisiaj postanowiłam przedstawić Wam kilka porad jak zrobić dobre pierwsze wrażenie w rozmowie jeden na jeden :D

1. Uśmiech to podstawa
 Pierwszą rzeczą, po której ludzie nas oceniają jest nasza postawa. Jeżeli przez całą rozmowę będziemy mieć pochmurną minę, zostaniemy uznani jako nieciekawi. Dlatego warto uśmiechać się jak najwięcej. Dzięki temu możemy zachęcić ludzi do utrzymywania z nami kontaktu.


2. Nasza postawa ma znaczenie
Szczególnie jeśli chodzi o osoby starsze od nas. Nie należy się garbić czy też wyglądać na znudzonych (nawet jeżeli rozmowa nas nie ciekawi). Z drugiej strony ie wolo też przedobrzyć na przykład poprzez stałe utrzymywanie kontaktu wzrokowego. Jest to nienaturalne i może wywoływać dyskomfort u naszego rozmówcy.


3. Ręce w kieszeniach to błąd
Gestykulacja ma ogromne znaczenie, gdy przychodzi do rozmowy. Jedne osoby gestykulują mniej, ie więcej, jednak zawsze sprawia to, że rozmowa jest bardziej naturalna. Trzymając ręce w kieszeniach sprawiamy wrażenie niezainteresowanych rozmową oraz niegrzecznych. Jest to szczególnie ważne w rozmowach ze starszymi osobami, które nieraz są na tym punkcie przewrażliwione.


4. Słuchamy i mówimy
Aby rozmowa się kleiła obie strony muszą brać w niej udział. Nie wystarczy, że pierwsza będzie cały czas mówić, bo wtedy druga poczuje się nieważna. Z drugiej strony należy także wypowiadać się na różne tematy i co jakiś czas skomentować to, co mówi nam druga osoba.


5. Najpierw myślenie
Często najpierw mówimy, a następnie myślimy o tym, co właśnie powiedzieliśmy. W ten sposób dochodzi do niezręcznych sytuacji i nieporozumień. Warto najpierw przemyśleć co chcemy powiedzieć, a dopiero później podzielić się naszymi przemyśleniami z drugą osobą.
6. Dobór tematu to ważna sprawa
Jeżeli pierwsza rozmowa ma być owocna, obie strony muszą być zadowolone. Dobranie ciekawego tematu (zwłaszcza w przypadku świeżo poznanych osób) może być trudne. Na początek można wykorzystać standardowe tematy do rozmów: szkoła, filmy, seriale, książki, gry, sport, muzyka. Startery tego typu pomagają w przejściu do poważniejszych tematów, jednak ważne jest, aby...7. Unikać tematów kontrowersyjnych
Ja wiem, że czasami to samo tak wychodzi. Mimo to należy jednak powstrzymywać się z tematami mogącymi wywoływać kontrowersje podczas pierwszej rozmowy. Dlaczego? Bo nasz odbiorca może być na to bardzo wyczulony (nie wspominając o tym, że zdarzają się ludzie o odmiennych opiniach, którzy są tak pewni swego, iż będą się wykłócać do upadłego), co potrafi doprowadzać do kłótni o sprawy mało ważne. Moim zdaniem najlepiej poczekać z nimi do czasu, aż poznamy daną osobę lepiej.


8. Bycie miłym nic nie kosztuje
Wiadomo, każdy z nas jest inny, ma inne zainteresowania, inne poglądy. Często w dyskusjach ludzie zapominają o tym i zaczynają się bezsensowne kłótnie. Gdy kogoś świeżo poznajemy najlepiej nie wchodzić z nim w rozmowy prowadzące do niczego i nie obrażać go, jeśli ma odmienne zdanie. Odradzam też używania sarkazmu, bo są ludzie, którzy sarkazm rozumieją, a są tacy, którzy w życiu nie zauważą, kiedy dana osoba mówi sarkastycznie.


9. Bądź sobą
Jestem w pełni świadoma, iż brzmię stereotypowo do bólu. W końcu wszyscy zawsze to mówię, jednak nigdy nic z tego nie wychodzi. Mówiąc bądź sobą mam na myśli: nie wmawiaj komuś, że jesteś poetą, jeśli w życiu nie napisałeś żadnego wiersza. Podczas rozmów należy się dostosowywać do odbiorcy, a nie przedstawiać w zupełnie nowym świetle. Jeśli gadasz z poetą, to żeby zrobić dobre wrażenie wcale nie musisz mu mówić, że też jesteś poetą. Wystarczy, iż powiesz mu, że doceniasz to co robi, nawet jeżeli sam się poezją nie interesujesz. To działa też w drugą stronę. Gdy jesteś poetą, a nowo poznana osoba mówi: Nie lubię poezji, a ty? to nie odpowiadaj na siłę: Ja też nie, tylko powiedz: A ja wprost przeciwnie. W ten sposób możesz zacząć ciekawą dyskusję.To było moje kilka porad, choć jestem pewna, że znalazło by się ich jeszcze więcej. Mam nadzieję, że post się Wam podobał. A na przyszły tydzień szykujcie się na nie-recenzję czegoś, czego jeszcze tu nie było!

Ciao ~ Lena

Dzisiejszym utworem posta jest... Fear of the Dark Iron Maiden.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz