piątek, 28 kwietnia 2017

Jakie są zalety książek dla młodzieży - Blogowanie na 100% [POZOSTAŁE]Hej, hej! Pamiętajcie mój ostatni post w ramach projektu Blogowanie na 100% (LINK)? Dziś po raz kolejny zaprezentuję Wam kolejną odsłonę projektu, który realizuję wraz kilkoma blogerkami. Tematem dzisiejszego psota będą książki dla młodzieży, a dokładniej jakie są ich zalety. Często spotykam się z negatywnymi opiniami na temat literatury w tymże gatunku, dlatego stwierdziłam, że miło by było napisać o nich coś dobrego. Z tego powodu zebrałam opinię różnych osób:


Paulina z bloga Miasto Książek
Szczerze mówiąc ja czytam książki zazwyczaj młodzieżowe albo żeby się odprężyć i poczytać coś lekkiego, ewentualnie opis książki jest dla mnie bardzo interesujący. Książkami przy których się odprężałam to np. „Chłopak na zastępstwo” czy „Układ”. Bardzo lekkie i przyjemne na dwa wieczory lektury, przy których można na chwile zapomnieć o problemach i wniknąć i życie bohaterów powieści. Za to swoją tematyką obecnie interesuje mnie „13 powodów”. Ostatnio obejrzałam serial na podstawie tej książki i jestem bardzo ciekawa pierwowzoru. Motyw pozostawienia 13 kaset, w których samobójczyni podaje powody swojej śmierci jest oryginalny i trochę straszny. Jednak mimo że książka została wydana jakiś czas temu nadal jest aktualna i warta uwagi. Nie straciła ważności, a powodu są nadal aktualne i uniwersalne. Dlatego bardzo chcę przeczytać tą książkę
Justyna z bloga Qultura słowa
Wybranie książki dla młodzież jest zadaniem trudnym i czasochłonnym. Warto jednak poświecić czas, by wśród dostępnych na półce, dostrzec te najbardziej wartościowe, które pozostaną z czytelnikiem na dłużej. Książki dla młodzieży zabierają nas na wyprawę do minionych wieków, innych światów i wymiarów, poruszają ważne dla czytelników problemy, dają nadzieję i pokazują wzory postępowania. Rozwijają wyobraźnię, empatię, pokazują właściwe zachowania i postawy, rozwijają ciekawość świata, tolerancję, otwierają na odmienność i zachęcają do działania.Lexi z bloga Dobra córka zła
Zacznijmy od samego początku – mówi się, że młodzież nie czyta. No ale jak ma czytać książki dla dorosłych, które są pisane poważnym, często trudnym do rozszyfrowania przez młodzież językiem? Wtedy z pomocą przychodzą powieści dla młodzieży. Są one pisane znacznie lżejszym językiem, dzięki czemu czytanie staje się przyjemnością, a nie obowiązkiem. Przy okazji książki dla młodzieży są podzielone na kilka ram wiekowych – klasyczne, czyli takie 10+, urozmaicone 12-13+ i oczywiście dla starszych, którzy powoli wkraczają w dorosłość – 16+. Dzięki temu, każda młoda osoba może poczytać, to co zostało napisane pod jej grupę wiekową, co skutkuje tym, że nie marudzi na styl wypowiedzi. A poza tym – powieści dla młodzieży pomagają młodym oswoić się z niektórymi problemami, gdyż bohaterowie przeżywają podobne rozterki.Justyna z bloga Z miłości do książek
Największa zaleta jest ich lekki styl i takie problemy nastolatków nie dorosłych nie dzieci tylko nastolatków coś co jest odległe ale z drugiej strony tak bliskie. Pozwalają się oderwać od codzienności, zająć się życiem takim innym niż to co nas spotyka. Dla mnie najlepsze w nich jest właśnie ten prosty język którym pisze autor.Julia  z bloga Reading is my Superpower
Oto moja odpowiedź na twoje pytanie: Lubię literaturę młodzieżową za jej różnorodność. Niezależnie od tego, jaki mam nastrój zawsze mogę znaleźć coś dla siebie. Zaczytuję się w twórczości Zoe Sugg, Elle Kenedy i Kasie West, gdy chcę się oderwać od rzeczywistości i zapomnieć o problemach. Natomiast książki Mii Sheridan, Kim Holden i Colleen Hoover uwielbiam za to, że opowiadają o problemach, z którymi zmagają się młodzi ludzie i choć w małym stopniu pokazują, jak sobie z nimi poradzić.
Klaudia z bloga Zaczytana w książkach
Zalet książek dla młodzieży jest wiele, ale najważniejszą według mnie jest to, że coraz więcej osób czyta i to właśnie dzięki takim pozycjom, odkrywa swoją nową pasję. Ważne jest również to, że poruszają trudne tematy i pomagają zapomnieć o problemach. Kiedy mamy okazję przeczytać historię, która choć w małym stopniu nawiązuje do naszego życia, nie czujemy się tak bardzo wyobcowani. Książki dla młodzieży pokazują nam światełko w tunelu lub po prostu sprawiają, że czujemy się lepiej. Wciągające historie, ciekawi bohaterowie oraz ważne tematy poruszają i zachwycają. Pozycje z tego gatunku są coraz bardziej różnorodne i ciekawsze. Książki dla młodzieży mają wiele zalet, ale o każdy z nas powinien je odkryć, ponieważ dzięki temu pozna lepiej samego siebie.


Ja osobiście uważam powieści młodzieżowe za jedne z najciekawszych. Pomimo, iż często trafia się w nich na stereotypy, to jednak niektóre próbują tego unikać. Poza tym są one tworzone z myślą o nastolatkach i w pewnie sposób odzwierciedlają ich postrzeganie świata.


Na dziś to tyle, mam nadzieję, że się podobało. Wybaczcie, że tak krótko, może kiedyś uzupełnię ten post (na pewno dodam grafikę), ale teraz po prostu nie mam weny.

Pozdrawiam
LM

PS. Jeśli chcecie przyłączyć się do projektu, możecie pisać na mojego maila (lena.magdosz@gmail.com) lub bezpośrednio do Lexi ;)2 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Zgadzam się z Tobą. Współpraca w ramach projektu jest niezwykle przyjemna i dzięki temu posty są udane ^^

      Usuń